19 Ağustos 2013 Pazartesi

Drop Shipping Nedir ve Nasıl Yapılır ?

Drop Shipping Nedir ve Nasıl Yapılır ?


Drop Shipping Nedir ve Nasıl Yapılır ?
Drop shipping satıcının ürünleri stoklamadan satışa sunduğu tedarik satış zincirine verilen isimdir. Satıcı bu sistemde, alıcıları bulur, ürünün postalanacağı adresi ve ürün bedelini müşteriden alır, ürünün ücretini ve postalanacağı adresi ise doğrudan tedarikçisine gönderir. Satıcının birim  kazancı ise ürünü satın aldığı fiyat ile sattığı fiyat arasındaki farktır.
Drop shipping ‘in farklı uygulamaları vardır. Ürünleri, müşterilerinize örneklerle, katolaglarla sunabileceğiniz gibi internet üzerinden de sunabilirsiniz. İnternette sunmak için kullanacağınız kaynaklar kendi internet siteniz, diğer satış portalları hatta bir e-mail adresi bile olabilir. Bu makalede internet üzerinden drop shipping yöntem ve uygulamaları hakkında açıklamalara yer vereceğiz.
Türkiye’  de en yaygın drop shipping örneklerine gittigidiyor, sahibinden.com gibi internet satış portallarında rastlıyoruz. Bu sitelerin kendilerine has pazar özellikleri var ve serbest piyasa ortamını oluşturmuş durumdalar. Satıcılar ürünlerine bu sitelerde sergileyebildikleri gibi kendilerine özel oluşturdukları web sitelerinde de sergiliyorlar. Bu siteler aracılığıyla referanslar elde ediyorlar ve tanıtımlarını yapıyorlar. Satıcılar bu sayede büyük alıcı kitlelerine ulaşabiliyor. Bu sistemde satıcıları bekleyen en büyük zorluk ise tedarik. Ürününüzün diğerlerine göre ucuz, kaliteli, yeni, ilgi çekici olması sizi ön plana çıkarabiliyor. Rekabetin ve satışın çok olduğu iPhone gibi ürünlerde ise fiyat avantajı olanlar ön plana çıkıyor ancak bu ürünlerin tedariğini ucuz yapmak oldukça zor iş. Yurt dışından getirdiğiniz takdirde Türkiye ile fiyat farkını korumanız mümkün, ki zaten elektronik eşya için bu ticaret genelde Dubai, Çin, Amerika gibi fiyat avantajını sağlayan ülkelerden gerçekleşiyor. Burada akıllara takılan soru ise söz konusu olay ticaret mi yoksa kaçakçılık mı :) Bunun cevabını veremem ancak pazarda en dişli seçim olan elektronik eşya ticareti için uygulanan yöntemlerden örnekler verebilirim. Anlatacağım modelde, satıcı Dubai ve Amerika üzerinden tedarik kaynağı bulmuş. İlk olarak bu ülkelere sık sık gidip gelen aracılar vasıtasıyla ürünleri alıyor. Diğeri ise farklı adreslerden farklı kişilere gönderilen hediye süsünde paketler kullanıyor. Bu yöntemlerin her ikisi de sonuç olarak sahteciliğe çekilebileceği için yöntemlerden detaylı olarak bahsetmek istemiyorum çünkü bu tür bir uygulamada gümrük müfredatını ezbere bilmeniz ve her şeyi yasalara uygun yapmanız gereklidir. Sizlere detaylı olarak anlatacağım model daha anlaşılır ve uygulanabilir. En önemlisi ise gerçek hayattan alıntı. Ticareti yapan kişi olsun, alıcı da Y.
X öncelikle interneti çok verimli kullanıyor ve online ticaretten para kazanmayı kafasına koymuş azimli bir kişilik :) İnternetten ürününü satmak için satış portalları ve açık arttırma sitelerindeki hesaplarını kullanıyor. Aynı zamanda kendine ait basit bir internet sitesi var ve ürünlerinin tanıtımını buradan yapıyor. X i en çok düşündüren kısım ise ürün seçimi ve tedarik çünkü bu işten karlı çıkabilmesi için, çok kullanılan bir ürünü ucuza bulması lazım. X pek çok ürünü ince eleyip sık dokuduktan sonra parfüm alıp satmaya karar veriyor, hem de yurt dışından. Gümrük müfredatı açısından olayı incelemeyeceğim ancak ürünleri kendi adına ve çok tanınan bir kozmetik satış sitesinden tedarik ediyor. Çok fazla alım yaptığı için de sitede ekstra %20 indirim kazanmış durumda. Üstelik sadece, o anda indirimli olan parfümlerden alım yapıyor. Böylece orjinal parfümleri oldukça ucuza tedarik etmiş oluyor. Bu tür ticaretlerde, ürünün emsallerine kıyasla %30 fiyat avantajının yeterli olduğunu düşünürüm ancak  X  neredeyse %50 fiyat avantajı sağlıyor.
X in satış sistemi ise şöyle yürüyor, Y alıcısı süper fiyatlı orjinal parfümlerin hem de para iade garantili olduğunu görüyor ve hemen siparişini veriyor. Üstelik X satıcısı satış portalının güvenilirlerinden çünkü pek çok olumlu referansı var. Y satıcısı parasını ödüyor ve parfümünü beklemeye başlıyor. O sırada X satıcısı, Y den aldığı parayla çoktan parfümün siparişini veriyor ve parfümü istediği adrese yönlendiriyor. X bu süreçte ne ürünü görüyor ne alıcıyı ne de satıcıyı. Bankaya gidip çekmedikçe, parasını dahi görmüyor :)
İşte drop shipping internette, küçük çaplı örneklerinde bu şekilde işliyor.
Drop Shipping Firmaları Nelerdir ?
Dropship-Business.com : Dropshipdesign veya Dropshiponauction olarakda bilinen site dropshipping yapanların en çok tercih ettikleri arasında.En basit üyelik 44.99 dolar . Bir sefer ödüyorsunuz. Ama bunun yerine 99.99 dolarlık olan üyelik sistemi daha avantajlı. Bu sistemle ürünlerinizi ebayde listeleyebiliyorsunuz. Zaten bizimde amacımız ürünleri ebay üzerinden drop shipping yaparak satmak.ayrıca kendinize ait bir online satış siteside isterseniz 149,99 usd fakat ilk 6 aydan sonra aylık 29,99 usd hosting bedeli ödemeniz gerekiyor. Ya da 199 usd karşılığında bunların tamamını alabilirsiniz.
www.salehoo.com : Üyelik ücreti yıllık 67 dolar olan bu sistemin en güzel avantajlarından bir tanesi para iade garantisi. Sistemi kullandığınızda memnun kalmazsanız eğer paranızı iade ediyorlar. Yeteri kadar ürün olmadığı konusunda eleştiriler olsa da , ürünleri çok ucuza temin edebiliyor olmanız avantaj. Ayrıca Gucci Nike , Apple ve Panasonic gibi markaların ürünleri de bulunuyor. Bu açıdan diğer sitelerden bir adım öne çıkıyor benim için.Ayrıca Dropshipping sektörünün fenomenlerinden olan salehoo.com  müşterilerine toptancı bulmakta çok büyük kolaylık sağlıyor.
Worldwidebrands.com  Dünyanın en iyi dropshipping firması olarak kabul edilir. Bunun nedeni çok geniş bir ürü yelpazesine sahip olması ve yüksek karlılık . Giriş ücreti olarak 299 dolar almasına rağmen drop shipping yapanların bir numaralı firması. 299 dolarlık ücreti 3 taksitte ödeyebiliyorsunuz.
Dropshipaccess.com : En güvenilir drop ship sitelerinden birtanesi diyebilirim. 3 üyelik mevcut. Üç farklı üyelik mevcut. Basic üyelikte  toptancılarla iletişim kurabiliyorsunuz.Bu üyeliğin ücreti aylık 39 dolar. Aylık 59.99 dolarlık üye olursanız seçtiğiniz ürünleri otomatik olarak ebayde listeleyebiliyorsunuz. Aylık 79.95 dolar öderseniz de satışlarınızı bir websitesi üzerinden yapabiliyorsunuz.
Drop Shippingle Nasıl Para Kazanırsınız ?
Gucci, Nike gibi kaliteli ürünleri satmanız işinizi biraz daha kolaylaştıracaktır. Marka olmayan ürünlere talep her zaman daha azdır. Ebay üzerinden ya da bir websitesi üzerinden ürülerinizi satacaksanız sosyal medyada mutlaka aktif olmanız gerekli. Ürünlerinizi sosyal medyada insanlarla paylaşacaksınız ki müşteri çekebilesiniz.Sermayesiz para kazanmak aslında kolaydır ama biraz emek ve çalışma gerektirir. Ne kadar çok ürünlerinizi tanıtırsanız o kadar çok kazanırsınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder